- Štítky blogu
- látkové pleny
- latkove pleny
- péče o pleny
- gaga's pleny
- praní látkových plen
- svrchní kalhotky
- látková výbava
- ekologické pleny
- čtvercové pleny
- latkovani jednoduse
- výhody látkování
- klasicke pleny
- přebalovací podložka
- latkovani
- vše o plenách
- zkušenosti pleny
- bambusové pleny
- výbava
- kalhotková plena
- pleny pro novorozence
- látková poradkyně
- skladování plen
- látkování s novorozencem
- deka
- cestování s plenami
- miminko
- plavky
- pytel na pleny
- pece o latkove vlozky
- prebalovaci podlozky
- bavlnene pleny
- BAMBUSOVE PLENY
- nove produkty
- pleny novorozenec
- kojící vložky
- inkontinencni vlozky
- textilni vlozky
- latkova vlozka
- latkove vlozky pece
- vkládací pleny
- latkové pleny
- inkontinence
- LATKOVE PLENY
- detska deka
- uhlikova plena
- dnesni pleny
- historie latkovani
- otazky latkovani
- vyhody latkovych plen
ABECEDA LÁTKOVÁNÍ - F - Finance
Při pohledu na naši malou anketu, které si můžete všimnout na hlavní stránce e-shopu GaGa's plen, je jasné, co je pro mnohé rodiče hlavním důvodem, který je vede k látkování. Téměř polovina respondentů označila jako hlavní důvody ekonomické. Na látkových plenách se dá opravdu ušetřit – kolik a jak, na to se pojďme podrobně podívat.
V článku Abecedá látkování – E - Ekologie – jsme podrobně vypočítávali, kolik za dva roky látkovacího období spotřebuje průměrná česká domácnost za vodu, elektřinu a prací prostředek potřebné k praní látkových plen. V tomto článku jsme počty doplnili o rozpis toho, co vše lze započítat k výbavě jendorázové a jak velký rozdíl tyto součty ve výsledku činí. O to nám jde vlastně především. Nejen ujistit se, že látkovými plenami lze ušetřit, ale podívat se, o jak závratnější částky se při jednom dítěti nebo při dvou potomcích může jednat.
Spotřeba vody, energie a pracího prostředku
Pleny je průměrně potřeba prát asi 2x až 3x za týden. Průměrně to odpovídá asi 260ti várkám prádla za 2 roky. Spotřeba elektřiny na praní na60 °C je asi 1,3 kWh. Za 260 várek je to tedy 338kWh. Cena 1kWh je pro rok 2018 podle serveru energie123průměrně 3,82 Kč, což odpovídá maximálně celkem necelých 1300 korunám za dva roky praní.
Průměrnou spotřebu vody lze stejně jako spotřebu energie na jednu várku vypočítat z energetického štítku. Průměrnou cenu jednoho kubíku vody pro rok 2018 lze vyhledat na mnoha webových stránkách. Pokud počítáme s průměrnou spotřebou vody 50l na jeden cyklus a cenu v průměru asi 90 Kč za jeden kubík vody (započítáváme-li vodné i stočné), vychází nám výdaje na 260 várek za dva roky praní necelých 1200 korun.
Pro úplnost - cena jedné dávky pracího gelu při koupi výhodného balní může být v rozmezí 3,5 - 5Kč, takže za dva roky propereme v plenkách gel v celkové ceně do 1300 korun.
Péče o plenkovou výbavu po dobu dvou let se tedy pohybuje něco málo přes tři a půl tisíce korun. Jelikož jsme pro výpočet využili vždy vyšších čísel v rámci průměru, mnoho domácností může mít díky lepším cenám vody, výhodnějšímu tarifu energie a menšímu počtu várek spotřebu ještě mnohem nižší.
Cena látkové výbavy
Z článku Látkování s novorozencem jsme si vypůjčili doporučení, z čeho sestavit novorozeneckou výbavu. Pokud chtějí rodiče začít plně látkovat, doporučujeme do výbavy zařadit 3-4x novorozenecké svrchní kalhotky (927 - 1236Kč), 3-5x AIO plenu (1080 - 1800Kč), 30-40x čtvercových plen (900 -1200Kč ), 10x vkládací plenu - nejlépe bambusovou (960Kč), 1x roli bambusových separačních plen (159,-), 3-5 kusů bambusových ubrousků (117 - 195Kč), pytel na pleny (239Kč) a 1 - 2x přebalovací podložky (288- 576Kč). V součtu počáteční výbava vychází zaokrouhleně na 4500 - 6500 tisíc korun. Na větší dítko je později potřeba dokoupit větší svrchní kalhotky a většinou i savější jádra (kalhotkové pleny nebo extra savé bambusové vkládací pleny). Počty dokoupených plen už se mohou dle obliby a priorit jednotlivých rodičů lišit. Za šest až devět tisíc je ovšem možné průměrnou výbavu poskládat.
Náklady na "jednorázové" přebalování
Jednorázové pleny vycházejí nejčastěji na cenu 3,5 – 5Kč za kus. Při průměrné spotřebě 6kusů plen denně (u nejmenších miminek i více, u větších batolat zase o něco méně), vychází nám za dva roky používání jednorázových plen částka 15 330 – 21900,- K ceně plen pro úplnost obvykle připočítáváme pohonné hmoty, protože není neobvyklé za výhodnou cenou plen dojíždět. Čím více jsou rodiče nakloněni látkování, tím méně často sahají po jednorázových přebalovacích podložkách a vlhčených ubrouscích a raději využívají podložky pratelné a k očištění vodu s bavlněnými nebo bambusovými ubrousky. Cenu jednorázových ubrousků a podložek k jednorázové variantě přebalování můžeme také přimyslet. Používání jednorázových plen se nám tak lehce může vyšplhat k částce 25000,- (s jednou ekologickou jednorázovou plenou za cenu 13 korun to dnes jistě není nic nemožného.)
V součtech ...
Látková varianta
látková výbava ....... 6000 – 9000Kč
energie + prací prostředky ....... 3000 - 3500Kč
Celkem: ....... 9000 – 12500Kč
Jednorázová varianta
Jendorázové pleny ....... 15000 – 22000Kč
pohonné hmoty, jendorázové přebalovací podložky a ubrousky
Celkem: ....... 18000-25 000Kč
Z výpočtů je patrné, že používáním látkových plen je možné ušetřit za první dítě minimálně polovinu nákladů. Pokud je výbava bohatá a dodržují se doporučení pro správnou péči, popsanou v článcích – skladujeme, pereme, sušíme - pak je výbavu možné využít minimálně ještě pro druhé dítko, čímž nám výdaje oproti jednorázové variantě přebalování rapidně klesají a celková ušetřená částka se může pohybovat v řádech desítek tisíc..