Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 500,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
  • Kategorie blogu
Novinky
31.03.2021
VLASTNÍ ČTVERCOVÉ PLENY
Po dvou letech příprav Vám s radostí představujeme naši vlastní čtvercovou plenu - Bambusová plena Premium Quality, kterou naleznete v sekci "látkové ... číst celé
07.06.2020
KALHOTKY PRO PSY
V našem eshopu naleznete nově sekci kalhotky pro psy, kde potěšíme praktickými kalhotkami i Vaše čtyřnohé miláčky ;-) Kalhotky nabízíme ve 4 velikost... číst celé
21.01.2014
NÁZORNÉ VIDEO
PŘIPRAVILI JSME PRO VÁS NÁZORNÉ VIDEO, JAK NAŠE PLENY FUNGUJÍ. STAČÍ JEN KLIKNOUT   číst celé
Zobrazit všechny novinky

 

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Látkování s novorozencem
18.09.2017

Látkování s novorozencem

První dny po příchodu z porodnice bývají neutuchajícím kolotočem ve znamení přebalování - kojení -  kojení - přebalování. Některé maminky se po prvních dnech a týdnech, kdy je spotřeba plen enormní, začínají rozkoukávat po nějaké ekologičtější variantě jednorázovek, jiné sbírají odvahu použít první látkovku z již připravené výbavy, ale rády získávají čas vypotřebováním zásob jednorázových plen z darů novorozeňátku. Ty nejodvážnější a nejnadšenější se nemohou dočkat, až po příjezdu z porodnice sundají předepsanou "papírovku" a vrhnou se zcela do víru látkování.

            Víte, kdy čůrá malé miminko nejčastěji? Z našich zkušeností jednoznačně tehdy, když ho rozbalíte a nečekáte přímý zásah. A nebo hned potom, co se ocitne v čisté plence. Vlastně ne, tam asi nejraději kaká. A jak čůrá často? Zdálo by se, že po malých dávkách skoro pořád. Při počtu 20-25 učůrnutí za den to průměrně dělá jednu loužičku do hodiny. Přes noc, v době tvrdého spánku, ale určitě nečůrá tak často, takže v rámci "plnění norem" musí o to více učůrávat přes den, kdy to může být i několikrát do hodiny.

            Vedle balení dítěte do plen je možné již s nejmenšími vyzkoušet praktikování bezplenkové komunikační metody, nebo-li metody přirozené hygieny kojenců. Zastánci této metody tvrdí, že své potřeby vyměšování si jsou miminka vědoma již od svého narození a tuto potřebu umí dát rodičům najevo. Pokud rodiče tyto signály rozpoznají, mohou miminku umožnit vykonat potřebu mimo plenu. Rohodně se nejedná o klasické učení na nočník. Těmi, kteří dávají „povel“, že už je čas, jsou v tomto případě jednoznačně miminka, která o svých potřebách opravdu umí komunikovat. Jde jen o to se na miminko naladit a tyto signály vypozorovat. Výhody této metody jsou jasné: rodiče posilují důvěru v projevy svých dětí a mají perfektní přehled o četnosti a množství všeho, co by jinak „bez povšimnutí“ skončilo v plence. Děti tráví ve znečištěné pleně minimum času. Poloha klubíčka pak přináší úlevu při bolavém bříšku a miminkům se v této poloze mnohem lépe kaká. Pokud jsou signály miminka dobře čitelná, dá se s „bezplenkovkou“ ušetřit nemálo plen.

            BKM se v případě částečného praktikování dobře kombinuje s látkovými plenami. Plenka, kterou si k přebalování malého miminka vyberete, ať už vás „bezplenkovka“ zaujala, či nikoliv, by měla být jednak savá, aby za dvě až tři hodiny několikeré učůrnutí pobrala, zároveň je ovšem nezbytné, aby se v ní miminko cítilo celou dobu "jako v suchu". Na mokro a studeno v plence jsou totiž miminka citlivá a svou nespokojenost umí dát patřičně najevo. V neposlední řadě musí také padnout jako ulitá, aby nikde nic neodstávalo a nepřekáželo, což je u drobnějších miminek někdy výzva.

  AIO plena New od GaGa's plen se stay-dry vrstvou zajišťuje potřebný pocit sucha a extra   savá vrstva v podobě dokoupené bambusové pleny k základní vkládací pleně zajistí potřebnou savost v případě, že samotná vkládací plena z mikrovlákna nestačí. Správně využité gumičky, utažené na potřebnou velikost pak udrží obsah pleny na svém místě.

Novorozenecké svrchní kalhotky ocení především rodiče menších nebo hubenějších miminek, jsou totiž navržené pro děti již od dvou kilogramů. Pocit sucha pak zajistí fleesové separační pleny, které umí nahradit funkci stay - dry vrstvy.

  Separační pleny, ať již v ekologicky odbouratelné bambusové jednorázové variantě, nebo ty pratelné z fleesu určitě doporučujeme při přebalování novorozenců v případě použití jakéhokoliv druhu látkové pleny. Jedná se o dobrou ochranu pleny před znečištěním a zároveň pomáhá s likvidací vaječinkového obsahu pleny. Po fleesové separační pleně vaječinka  sklouzne pod proudem vody mnohem snadněji než po samotné AIO pleně nebo bambusu. V případě jednorázové varianty separační plenu prostě spláchnete nebo hodíte do koše i jejím obsahem.

            V boji s vaječinkou stojí na vaší straně krom separačních plen také klasické čtvercové pleny, které mají ovšem k modernímu látkování mnoho co říci. U malých miminek je nejoblíbenější novorozenecký sklad, ve zkratce "novosklad", který má při správném složení vysokou schopnost zachytit řídkou stolici - využijete ho tedy vždy, když budete potřebovat okolí nožiček před protečením dobře utěsnit. Že na novoskladu není nic složitého a zvládnou to i tatínci se podívejte ve videu z našeho FB. Pro novorozeňátka je novosklad s novorozeneckými svrchními kalhotkami tou nejvhodnější variantou, kterou můžou maminky vyzkoušet již v porodnici.

 

Pro spuštění videa stačí kliknout na následující obrázek

            V minulém článku Jak sestavit látkovací výbavu jsme se věnovali konkrétním počtům látkových plen potřebných pro osm až deset přebalení během jednoho dne, aby bylo možné si látkování  kontinuálně vyzkoušet. V případe novorozenců a malých miminek navrhujeme pro vyzkoušení asi tři AIO pleny a dvoje až troje svrchní kalhotky, ideálně novorozenecké, které se neperou po každém použití. V případě, že nejsou znečištěny stolicí, je stačí nechat provětrat a po uschnutí použít opakovaně. Díky dvojité gumičce udrží i řídkou „vaječinku“ a to o některých jednorázových plenách tedy říct nemůžeme. V případě používání čtvercových plen doporučujeme na vyzkoušení cca 10 kusů, u vkládacích se počet pohybuje kolem 4 kusů. Poté si sama maminky může dokoupit výbavu, která jí i miminku nejvíce vyhovuje. Základní výbavu, jak již bylo napsáno, doporučujeme doplnit jedním balením jednorázových bambusových separačních plen či několika kousky pratelných fleesových separačních plen. 

V případě, že nechcete zadeček miminka zatěžovat chemií z vlhčených ubrousků, je nasnadě použít bambusový ubrousek. Stačí mít v blízkosti přebalovacího pultu mističku s vodou a ubrouskem a zadeček miminka čistit dle potřeby touto přírodní variantou. Ubrousek po použití vyperete společně s plenami a do výbavy Vám tedy postačí 3-5 kusů.

             Pratelné přebalovací podložky jsou pak ideální základ pro masáže kojenců, pasení koníků, přebalování doma i na cestách nebo pro kontrolu u lékaře. Jelikož miminka nejraději čůrají právě, když je rozbalíte z plenky, jistě se ve výbavě dva i tři kusy bohatě využijí.

 

Jaká by tedy měla být výbava pro plné látkování novorozence?

Pokud si nechcete látkové pleny jen vyzkoušet, ale rovnou naběhnout do světa látkovek na plný plyn, doporučujeme pro novorozence následující:

 3-4x novorozenecké svrchní kalhotky

3-5x aio

30-40x čtvercové pleny (pokud nechcete používat, je nutno nahradit vkládacími plenami)

10x vkládací plena (nejlépe bambusová)

1x role bambusových separačních plen

3-5 kusů bambusových ubrousků

pytel na pleny

přebalovací podložku

 S touto výbavou získáte pěkný základ pro další látkovací období, kde mimo novorozeneckých svrchních kalhotek využijete i vše ostatní. Látkování s batolaty bude tématem některého z příštích článků.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

TOPlist

 

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz