Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 500,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
  • Kategorie blogu
Novinky
31.03.2021
VLASTNÍ ČTVERCOVÉ PLENY
Po dvou letech příprav Vám s radostí představujeme naši vlastní čtvercovou plenu - Bambusová plena Premium Quality, kterou naleznete v sekci "látkové ... číst celé
07.06.2020
KALHOTKY PRO PSY
V našem eshopu naleznete nově sekci kalhotky pro psy, kde potěšíme praktickými kalhotkami i Vaše čtyřnohé miláčky ;-) Kalhotky nabízíme ve 4 velikost... číst celé
21.01.2014
NÁZORNÉ VIDEO
PŘIPRAVILI JSME PRO VÁS NÁZORNÉ VIDEO, JAK NAŠE PLENY FUNGUJÍ. STAČÍ JEN KLIKNOUT   číst celé
Zobrazit všechny novinky

 

  1. Úvod
  2. Blog
  3. ABECEDA LÁTKOVÁNÍ - E - Ekologie
12.02.2018

ABECEDA LÁTKOVÁNÍ - E - Ekologie

Snad pro každého rodiče je důležité hledat variantu nejšetrnější ke zdraví vlastního dítěte a poté k vlastní peněžence. Je však nutné dodat, že ekologické výhody jsou vlastně zároveň výhodami ekonomickými i zdravotními, a že za méně skládek a lepší vzduch nám jistě budou vděčné i budoucí generace. Brát ohled na ekologii tedy znamená brát ohled na děti našich dětí. 

                                                             (fotografie převzata z www.ekospotřebotel.cz)

 Výroba

Papírová plena je velmi eufemistický výraz pro koktejl plastu a chemie, do kterého čas od času zabalí své dítě asi každý rodič, nás v GaGa's teamu nevyjímaje. Vnímáme však rozdíl mezi tím, zda je balík plen využitý při občasných příležitostech jako je dovolená nebo hlídání, a nebo zda je využívání jeho obsahu každodenní a celodenní záležitostí.

 

Pro výrobu čehokoliv jsou vždy podstatné zdroje materiálu i energie. Dnes již existují přehledy jasně vypovídající, že výroba jednorázových plen vyžaduje několikanásobného množství energie i surovin. Z materiálů organizace WEN (Women's Environmental Network) vyplývá, že výroba jednorázových plen 

vyžaduje 3,5krát více energie, 8,3krát více neobnovitelných zdrojů a 90krát více obnovitelných zdrojů než výroba plen látkových. Výroba buničiny, hlavní součásti jednorázových plen, je náročná na vodu, kterou ve velkém spotřebovává a znečišťuje. Vyrobit jednorázovou plenku, to znečistí mnoho vzduchu, spotřebuje mnoho energie, mnoho vody (a eko detailisté rádi podotknou – a mnoho ropy).

Látkovým plenám nebudeme žádnou spotřebu upírat, i na ně je potřeba určité množství materiálu, surovin a energií. Avšak vzhledem k tomu, kolik hodin stráví dítě v jedné plence jednorázové a - počítáno za celé její funkční období - v jedné pleně látkové, je jasné, že náklady na výrobu látkových plen musí být zákonitě mnohonásobně nižší. A to už samozřejmě započítáváme i ono tolik zmiňované a látkovkám často vytýkané praní, při kterém se také nějaká voda, energie a „chemie“ v podobě pracích prášků použije. Bohužel, na záporné body jednorázové pleny stále mnohonásobně vedou a to jsme se ještě nezmínili o znečištění vzduchu a spotřebě pohonných hmot, které jsou potřeba při přepravě plen od výrobce do obchodních center, čímž je jejich cesta na trase výrobce - prodejce - zákazník - spalovna nebo skládka vlastně v polovině.

Výběr těch "nejlevnějších" jednorázových plen pak spotřebovává ještě jeden druh energie - a tou je energie rodičů, kteří leckdy tráví nemálo času vyhledáváním jednorázovek v akci. Dojíždění za těmito akcemi pak bere čas a spotřebovává již zmíněné pohonné hmoty.

  

Nad výběrem látkové výbavy je také potřeba přemýšlet a věnovat mu dostatek času, většinou to však bývají mnohem příjemněji strávené chvíle, které v případě potřeby dovede zpříjemnit i některá z našich látkových poradkyň. Takto stráveného času je však v porovnání s neustálým dokupováním jednorázovek podstatně méně. Objevování látkového světa a výběr systémů nebo konkrétních vzorů je pak pro mnohé maminky v období jejich raného rodičovství zážitkem, se kterým se nedají leckdy srovnávat ani nákupy s kamarádkou:)

Spotřeba energie a vody při praní látkových plen

Pleny je průměrně potřeba prát asi 2x až 3x za týden. Průměrně to odpovídá asi 260ti várkám prádla za 2 roky. Spotřeba elektřiny na praní na 60 °C je asi 1,3 kWh. Za 260 várek je to tedy 338kWh. Cena 1kWh je pro rok 2018 podle serveru energie123 průměrně 3,82 Kč, což odpovídá maximálně celkem necelých 1300 korunám za dva roky praní. 

Průměrnou spotřebu vody lze stejně jako spotřebu energie na jednu várku vypočítat z energetického štítku. Průměrnou cenu jednoho kubíku vody pro rok 2018 lze vyhledat na mnoha webových stránkách. Pokud počítáme s průměrnou spotřebou vody 50l na jeden cyklus a cenu v průměru asi 90 Kč za jeden kubík vody (započítáváme-li vodné i stočné), vychází nám výdaje na 260 várek za dva roky praní necelých 1200 korun.

Pro úplnost - cena jedné dávky pracího gelu při koupi výhodného balní může být v rozmezí 3,5 - 5Kč, takže za dva roky propereme v plenkách gel v celkové ceně do 1300 korun.

Péče o plenkovou výbavu po dobu dvou let se tedy pohybuje něco málo přes tři a půl tisíce korun. Jelikož jsme pro výpočet využili vždy vyšších čísel v rámci průměru, mnoho domácností může mít díky lepším cenám vody, výhodnějšímu tarifu energie a menšímu počtu várek spotřebu ještě mnohem nižší.

Průměrná cena plen jednorázových při ceně 5Kč z kus a spotřebě 6ti plen denně činí za dva roky asi 22 000 korun. Přičtěme pohonné hmoty při dojíždění za plenami v akci, nulovou možnost dalšího využití nebo recyklace a energii nutnou na odvoz a likvidaci, jak rozepisujeme na dalších řádcích a vychází nám z toho pro jednorázové plenky opět celkem neveselé součty. 

Likvidace a odpad

Novorozenec by měl za den počůrat 8 - 10 plen. Dvouleté dítko učící se na nočník využije za den třeba jen několik málo plenek, průměrně tedy počítejme šest plenek denně. 6 x 365 x 2, to je 4380 plen, což je přibližný odhad, kolik jednorázových plen jedno dítě za dva roky látkovacího období spotřebuje. Je již všeobecně známo, že takové množství nasáklé buničiny odpovídá asi jedné tuně odpadu.

  

Pokud pleny skončí na skládce, jsou nebezpečné minimálně ve dvou ohledech. Jednak v průběhu svého rozkladu vylučují škodlivý plyn metan a pak je také jisté, že takovou skládku zde může člověk najít ještě za 200 nebo i 500 let. Tak dlouho může trvat, než se klasická jednorázovka rozloží. Pokud pleny končí ve spalovnách, řadí se tam k obtížně spalitelnému a málo výhřevnému odpadu a stejně jako při jeho vzniku je potřeba velké energie i k jeho likvidaci.

Čtvercovou látkovou plenu lze i po odplenkování v domácnosti využít k mnoha dalším účelům. Většinou však přechází do výbavy pro další generaci. Moderní látkové pleny po sobě často dědí sourozenci nebo další příbuzní v rodině. AIO pleny, svrchní kalhotky či pleny vkládací lze po odplenkování stále výhodně prodat na dětských bazárcích a pokud již doslouží, malé holčičky do nich s radostí zavinují své čůrací či mrkací panenky. Tou opravdu poslední štací pro látkovou plenu může být - stejně jako pro jakýkoliv jiný textilní odpad - oranžový kontejner, jehož obsah slouží pro charitativní účely či další zpracování nepotřebného textilu.

        

Podle materiálů WEN je "ekologická stopa" jednorázové plenky dvakrát větší než stopa plenky látkové. V dnešní době nepřeberného množství nabídek máme stále možnost rozhodnout se pro "zelenější" variantu, která uleví životnímu prostředí i naší peněžence.

 

                                           

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

 

 

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz