Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 500,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
  • Kategorie blogu
Novinky
31.03.2021
VLASTNÍ ČTVERCOVÉ PLENY
Po dvou letech příprav Vám s radostí představujeme naši vlastní čtvercovou plenu - Bambusová plena Premium Quality, kterou naleznete v sekci "látkové ... číst celé
07.06.2020
KALHOTKY PRO PSY
V našem eshopu naleznete nově sekci kalhotky pro psy, kde potěšíme praktickými kalhotkami i Vaše čtyřnohé miláčky ;-) Kalhotky nabízíme ve 4 velikost... číst celé
21.01.2014
NÁZORNÉ VIDEO
PŘIPRAVILI JSME PRO VÁS NÁZORNÉ VIDEO, JAK NAŠE PLENY FUNGUJÍ. STAČÍ JEN KLIKNOUT   číst celé
Zobrazit všechny novinky

 

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Nejčastější otázky kolem látkování
19.03.2018

Nejčastější otázky kolem látkování

Za více jak devět let fungování e-shopu bylo již přes e-mailovou korespondenci, chat nebo telefonní linku zodpovězeno nespočet dotazů. Brzy jsme vypozorovali, že mnoho dotazů se často opakuje. Nejčastější otázky se vždy týkaly především skladby výbavy a péče o pleny. Dnešní článek jsme pojali jako "rozcestník" nejčastějších otázek a pro odpovědi využíváme odkazy na články, kde lze konkrétní odpověď téměř na jakoukoliv otázku.

 

První velkou oblastí s nejčastějšími otázkami je téma skladování a praní plen.

 

Je třeba před prvním použití pleny vyprat?

Ano. Před prvním použitím doporučujeme všechny naše výrobky minimálně jednou vyprat. Jednak tím výrobky zbavíte (i neviditelných) částic nečistot, které na nich mohly ulpět během výroby a přepravy. Druhým důvodem je fakt, že většina materiálů získává na savosti právě po několikerém vyprání. Jistě máte také tu zkušenost například s novými ručníky, které po prvním vyprání nesají tolik jako ručníky již mnohokrát vyprané.

 

 

Mohou se pleny prát a skladovat dohromady? Mohu pleny prát dohromady s ostatním prádlem?

Ano. Pleny doporučujeme po použití zbavit pevné i řídké stolice (s čímž velmi pomohou fleesové nebo jednorázové separační vložky) a následně je skladovat nasucho a prát nejpozději druhý až třetí den. O problematice skladování a praní látkových plen se podrobně rozepisujeme v článcích Péče o látkové pleny I. - skladování a II. - pranílátkových plen. Svrchní pleny a AIO kalhotky je nejen možné skladovat a prát spolu 

 dohromady, ale není nezbytné je při praní oddělovat od ostatního běžného prádla. Na skladování někomu vyhovuje oddělený kbelík či nepromokavý pytel, mnohé domácnosti s omezeným prostorem ovšem bez problémů skladují použité pleny v běžném koši na prádlo.

 

Jedna z možností, jak pleny třídit, je prát savá jádra a vše pokakané spolu, počůrané svrchní kalhotky a AIO kapsy je pak možné prát s běžným prádlem na 60°C.

Uhlíkový materiál doporučujeme v začátcích používání prát odděleně.

 

Pleny protékají, co s tím?

Tato jednoduchá otázka má široké spektrum dopovědí a část jich spadá právě pod téma údržby plen. Pokud pleny protékají, je nejdříve potřeba se ujistit, že pleny nejsou zatížené používání aviváže nebo prostředky na bázi mýdla, protože tyto prostředky pleny zanášejí a snižují jejich savost. Další možností způsobující protékání je PUL poškozený nesprávným skladováním nebo údržbou. Pokud jsou postupy při údržbě plen dodržovány dle doporučení a pleny přesto protékají, může být na vině výběr nevhodné velikosti či méně savějšího systému nebo nesprávně nasazené a upravené plenkové kalhotky. K problematice protékání nabízíme podrobný článek s názvem Když pleny protékají. 

 

 

Pokud při plném látkování máte možnost využít jen několika málo plen, může dojít během kratšího času k jejich většímu opotřebení. Pokud látkujete jen občas a velká část výbavy vám leží ve skříni nevyužitá, je pochopitelné, že radost z látkování a "ušetřených" financí není tak velká, jak by mohla být.

 

Kolik jakých plen je tak akorát, když rodiče s látkováním začínají a naopak, kolik je jich potřeba pro plné látkování, a jak se ve všech systémech vůbec vyznat, to je druhá velká oblast otázek, na které připravil náš blog i tento článek konkrétní odpovědi.

 

Jak se vyznat v tolika systémech?

K získání podrobného přehledu o tom, jaké jsou možnosti látkování – od nejjednoduššího přes nejvariabilnější až po nejsavější variantu - vám u GaGa's plen pomůže jeden jediný článek – Nebojte se látkovat (přehled systémů).

 

 

 Stručně řečeno – aby plenka fungovala, musí mít vždy vnitřní vrstvu, která nasaje tekutinu a vnější vrstvu, která udrží tekutinu uvnitř savého jádra, aby nedošlo k jejímu prosáknutí na oblečení.

 

Vnitřní savá jádra dělíme u GaGa's plen podle materiálu, ze kterých jsou vyrobené. Čím více podílu bambusu mají, tím déle po vyprání schnou, ale mají o to větší savost.

 

Vnější vrstvu nabízí GaGa's pleny v podobě svrchních kalhotek, do kterých se savá jádra – vkládací, kalhotkové či čtvercové pleny -  dokupují zvlášť. Druhou variantou je AIO plena, která dle názvu "all in one" - vše v jednom - již základní savou vrstvu i vnější kalhotky obsahuje. AIO plena má spoustu dalších výhod, které jsme popsali samostatně v článku A jo! Látkování s AIO je vážně hračka.

 

Chci si látkování jen vyzkoušet. Jakou výbavu pořídit do začátku?

Aby bylo možné si látkování kontinuálně vyzkoušet, je ideální pořídit si minimálně tři AIO pleny a dvoje až troje svrchní kalhotky. Jelikož se svrchní kalhotky neperou po každém použití, počítají se dvoje kalhotky do doby praní minimálně na šest až osm použití, což již tvoří spolu se třemi AIO plenkami devět až jedenáct kusů plen, kterými se dá velmi dobře pokrýt jeden den a noc přebalování.

 

V této sestavě se nabízí i jeden z top produktů GaGa's plen - výhodná střední startovací sada, která je sestavena právě tak, aby si začínající rodič malého miminka ozkoušel všechny systémy plen během celého dne a noci. Střední startovací sada je obohacena o kalhotkovou plenu, která zajistí sucho po celou noc. Vkládacích plen doporučujeme pro začátek u nejmenších dětí pořídit dvakrát až třikrát tolik, kolik je svrchních kalhotek, a to z již výše zmíněného principu, kdy jedny svrchní kalhotky použijete minimálně na tři přebalení, než je dáte vyprat.

Zdali je lepší zapínání na suchý zip nebo patentky, jaký rozdíl je v povrchové úpravě minky oproti té hladké a co vše je potřeba do začátků kromě samotných plen, na to podrobně odpovídá jeden z našich prvních a nejdůležitějších článků - Jak sestavit látkovací výbavu.

 

Kolik kusů jakých druhů plen potřebuji, když chci plně látkovat?

Pro odpověď na tuto otázku potřebujeme znát jeden základní údaj a to, zda je Vaše miminko čerstvý novorozeneček nebo již větší batole. Jelikož má každé období svá specifika i v oblasti přebalování, podle věku (případně hmotnosti) dítěte se dá správně určit potřebná výbava. Pokud se chcete do látkování vrhnout s malým miminkem, klikněte na článek Látkování s novorozencem. Pokud látkový světě objevujete s již větším dítkem, pro vás je pak připraven článek Látkujeme s batoletem.

 

Tip redakce: Pro úplný přehled o rozdílech v látkovací výbavě nahlédněte do článku Abeceda látování – F – Finance. Zde je kalkulace látkové výbavy pro novorozence a započítány jsou také dodatečné nákupy větších a savějších druhů plen pro odrostlejší dítka. Tím získáte ucelený přehled o nárocích látkování na rodiče a jejich peněženky.

 

  (fotografie převzata z www.ekospotřebotel.cz)

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

 

 

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz