- Štítky blogu
- látkové pleny
- latkove pleny
- péče o pleny
- gaga's pleny
- praní látkových plen
- svrchní kalhotky
- látková výbava
- ekologické pleny
- čtvercové pleny
- latkovani jednoduse
- výhody látkování
- klasicke pleny
- přebalovací podložka
- latkovani
- vše o plenách
- zkušenosti pleny
- bambusové pleny
- výbava
- kalhotková plena
- pleny pro novorozence
- látková poradkyně
- skladování plen
- látkování s novorozencem
- deka
- cestování s plenami
- miminko
- plavky
- pytel na pleny
- pece o latkove vlozky
- prebalovaci podlozky
- bavlnene pleny
- BAMBUSOVE PLENY
- nove produkty
- pleny novorozenec
- kojící vložky
- inkontinencni vlozky
- textilni vlozky
- latkova vlozka
- latkove vlozky pece
- vkládací pleny
- latkové pleny
- inkontinence
- LATKOVE PLENY
- detska deka
- uhlikova plena
- dnesni pleny
- historie latkovani
- otazky latkovani
- vyhody latkovych plen
Jak sestavit látkovací výbavu
Správná skladba počáteční výbavy je zárukou úspěchu především v začátcích, pokud svět látkových plen teprve objevujete. S jednou ani dvěma plenami se látkování nedá pořádně osahat. Nadměrné množství plen doma zas zbytečně leží a útrata, která zamrzí, pak může od dalšího látkování spíše odradit.
"Dobrý den, prosím poraďte - po porodu chci začít používat látkové pleny, jaké mám koupit? Stačí mi nejdříve jen AIO plenky? A kolik? Je potřeba dokoupit i zvlášť vkládací pleny? K čemu pak ještě mít svrchní kalhotky? "
"Pěkný den, očekáváme s manželem naše první miminko, holčičku, a určitě zkusíme Vaše Gaga's plínky... Prosím o radu - mám objednat AIO se suchým zipem nebo druky? Co více vydrží? Mám objednat minky nebo hladké? Hladké máte nyní hezčí "holčičí" vzory, jsou ale minky příjemnější na dotek?..."
"Dobrý den, s Gaga's plenkami jsem spokojená, jen bych potřebovala poradit: Amálka má 9 měsíců a dvě vkládačky už jí stačí maximálně na hodinu a tři se mi do kapsy zdají moc nebo už se tam hůře soukají. Prosím poraďte :-)"
Jak je z reálných dotazů patrné, při sestavování výbavy se může vyrojit mnohem více otázek než jen ta, kolik plen je dostačující počet. Mnohé ale lze ještě před sestavováním výbavy vyřešit, seznámí-li se rodič sestavující výbavu se základními systémy plen, jak jsme je popsali v článku Nebojte se látkovat. Zde lze nalézt odpovědi na to, proč jsou AIO pleny do začátku tou nejjednodušší variantou, jaké jsou výhody svrchních kalhotek a jaká je ta nejsavější varianta látkových plen. Ve chvíli, kdy se rodiče v jednotlivých systémech alespoň trochu orientují, začínají se základní výbavě hned lépe rýsovat obrysy.
Sestavování výbavy se pak odvíjí od několika proměnných faktorů. Jinak bude vypadat výbava novorozenečka a jinak výbava pro dvouleté dítě. Různá bude také v případě rodiny, která bydlí v malém bytě s omezenými možnostmi sušení a jiná v případě, že máte v domě sušičku nebo možnost sušení na velké zahradě či v sušárně. Přihlížet je potřeba také k tomu, zda rodiče chtějí plně látkovat, nebo plánují látkové pleny kombinovat v noci nebo na cestách s přebalováním do jednorázovek. Jelikož peníze bývají v mnohých rodinách "až" na prvním místě, je také otázka, kolik je možné do výbavy investovat a zda je před příchodem miminka čas rozdělit si případnou investici a nákup výbavy do více kroků, což doporučujeme v každém případě.
Z jakého systému poskládat výbavu?
Pro nejjednodušší start se obecně doporučuje začít s plenkami AIO (all in one). Jaké jsou jejich výhody, a v čem spočívá jejich jednoduchost, jsme psali v článku S AIO je látkování vážně hračka. Výbavu však nedoporučujeme skládat pouze z jednoho systému plen. Je lépe do začátku koupitméně kusů, ale obsáhnout v nich všechny systémy, aby si každý mohl udělat obrázek, jak mu který druh pleny bude vyhovovat. Na co nedá dopustit vaše zkušenější kamarádka, to nemusí sednout vám. Pro nejmenší miminko je tak dobré začít s plenkami AIO a svrchními kalhotkami novorozenecké velikosti spolu s velikostí č. 1, pro větší děti je velmi vhodné mít v záloze krom svrchních kalhotek č. 1 a 2 také kalhotkovou plenu, které větší děti určitě využijí. Pokud se chystáte na noční přebalování, využijí savou kalhotkovou plenu i ti nejmenší.
AIO pleny, svrchní kalhotky a vkládací pleny z mikrovlákna jsou po vyprání suché za pár hodin a nemají tak velké nároky na sušení. Při jejich použití bude ovšem potřeba počítat s větším počtem do zásoby, kvůli nutnosti častější výměny. Tam, kde je na to místo, nebo kde mokrému prádlu vládne sušička, je možné dát prostor finančně náročnějším, savějším, za to ovšem déle schnoucím variantám savého jádra - od bambusových extra savých plen až po plenu kalhotkovou.
Kolik kusů plen z každého systému?
Malá miminka čůrají a kakají mnohokrát denně. Někteří rodiče přebalují v pravidelných intervalech bez ohledu na signály dítěte, jiní naopak pokaždé, mají-li sebemenší podezření, že je mokro v plence příčinou dětské nespokojenosti. To nabízí širokou škálu možností, kolik plen se "v průměru" denně zužitkuje. Jelikož potřebujeme pracovat s konkrétními čísly, pojďme si tento rozsah nějak zúžit.
Pediatři nás učí, že zdravé miminko má mít za den počůraných minimálně 8 až 10 plen, což odpovídá tomu, že průměrně přebalujeme dítě přes den každé dvě až tři hodiny. Noční přebalování je pak více individuální, některá dítka šťastných rodičů prospí bez probuzení a potřeby přebalení i celou noc. I budící se a v noci kojené děti však mají intervaly nočního spánku obvykle delší, než jsou ty denní.
Aby bylo možné si látkování kontinuálně vyzkoušet, je ideální pořídit si minimálně tři AIO pleny a dvoje až troje svrchní kalhotky. Jelikož se svrchní kalhotky neperou po každém použití, počítají se dvoje kalhotky do doby praní minimálně na šest až osm použití, což již tvoří spolu se třemi AIO plenkami devět až jedenáct kusů plen, kterými se dá velmi dobře pokrýt jeden den a noc přebalování. V této sestavě se nabízí i jeden z top produktů GaGa's plen - výhodná střední startovací sada, která je sestavena právě tak, aby si začínající rodič malého miminka ozkoušel všechny systémy plen během celého dne a noci. Střední startovací sada je obohacena o kalhotkovou plenu, která zajistí sucho po celou noc. Vkládacích plen doporučujeme pro začátek u nejmenších dětí pořídit dvakrát až třikrát tolik, kolik je svrchních kalhotek, a to z již výše zmíněného principu, kdy jedny svrchní kalhotky použijete minimálně na tři přebalení, než je dáte vyprat.
Po zakoupení a ozkoušení startovací sady, nebo takového počtu plen, který této sadě odpovídá, je již možné odhadnout, zda bude plen potřeba dvakrát či třikrát tolik, než naplníte pračku (a než vyprané pleny uschnou a budou znovu k použití). Během prvních dní a týdnů látkování se také mnohým rodičům vyjasní, pro jaké příležitosti jaký systém více vyhovuje a zda do výbavy zařadit více AIO plen, svrchních kalhotek nebo kalhotkových plen.
Patentky nebo suchý zip?
Výběr ze dvou druhů zapíná byl zaveden proto, aby bylo rodičům v různých obdobích přebalování co nejvíce zjednodušeno. Rozhodování, jakému druhu zapínání dát přednost, však může zpočátku sestavování výbavy mírně zkomplikovat. Řešení je nasnadě: vyzkoušejte druhy oba dva.
Patentky jsou odolnější, větší dítě si je samo tak snadno nerozepne (což je žádoucí efekt), ale manipulace může někomu (oproti suchému zipu) připadat složitější. Suché zipy jsou jednodušší v zapínání, rychleji se opotřebují a zanáší se a větší dítě si je může zvládnout samo rozepnout.
Minky nebo hladké?
Povrch minky i hladký jsou z hlediska funkčnosti stejné. Rozdíl je pouze v povrchové úpravě látky. Minky povrch s chloupkem je heboučký na omak. Některé maminky tento povrch milují, jiným není příjemný. Jedná se ovšem pouze o designovou záležitost AIO plen, z vnitřní strany, ze které se plena dotýká pokožky dítěte, jsou všechny pleny stejné a tato povrchová úprava nemá vliv ani na funkčnost ani "výhřevnost" pleny. Minky kožíšek tedy není zimní variantou AIO pleny, a hladký povrch není její "letní" odlehčenou verzí.
Co ještě do výbavy?
Než přejdeme k neplenkovému sortimentu, musíme zmínit plenky "separační" - tenkou vrstvu, která částečně chrání plenu před znečištěním a pomáhá bojovat s likvidací vaječinky a později i tuhého obsahu plínky. Doporučujeme vyzkoušet splachovatelnou i pratelnou variantu.
Jako naprostý základ výbavy pak - krom samotných plen - doporučujeme pratelné přebalovací podložky. Ty využijí látkující stejně jako nelátkující rodiče a to při mnoha příležitostech. Doma je nepostradatelná na přebalovacím pultu stejně jako kdekoliv v bytě či domě, kde miminko trénuje (nejlépe na "nahato") pasení koníků. V přebalovací tašce ji využijete při kontrolách u doktora i všude tam, kde je potřeba miminko během denních vycházek přebalit. Do výbavy ji proto doporučujeme zařadit minimálně ve dvou kusech.
Nepostradatelným doplňkem na cesty nejen s kočárkem je pak také pytel na pleny a malý pytlík, do kterého doporučujeme pořídit jeden až dva páry kojících absorpčních vložek. Jejich potřebný počet během krátké doby zjistíte na základě toho, jak moc se vám při kojení nebo samovolně během dne bude spouštět mléko.
Látkování s novorozencem a s batoletem má svá vlastní specifika, kterých jsme se dotkli pouze okrajově. V některém z příštích článků se jim budeme věnovat podrobněji.