Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 500,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
  • Kategorie blogu
Novinky
31.03.2021
VLASTNÍ ČTVERCOVÉ PLENY
Po dvou letech příprav Vám s radostí představujeme naši vlastní čtvercovou plenu - Bambusová plena Premium Quality, kterou naleznete v sekci "látkové ... číst celé
07.06.2020
KALHOTKY PRO PSY
V našem eshopu naleznete nově sekci kalhotky pro psy, kde potěšíme praktickými kalhotkami i Vaše čtyřnohé miláčky ;-) Kalhotky nabízíme ve 4 velikost... číst celé
21.01.2014
NÁZORNÉ VIDEO
PŘIPRAVILI JSME PRO VÁS NÁZORNÉ VIDEO, JAK NAŠE PLENY FUNGUJÍ. STAČÍ JEN KLIKNOUT   číst celé
Zobrazit všechny novinky

 

  1. Úvod
  2. Blog
  3. S LÁTKOVÝMI PLENAMI VE VÝHODĚ - jak šetřit čas, peníze, přírodu i zdraví
21.08.2017

S LÁTKOVÝMI PLENAMI VE VÝHODĚ - jak šetřit čas, peníze, přírodu i zdraví

Čas, finance, ekologie, zdraví, to jsou oblasti, ve kterých nejčastěji výhody a nevýhody jednotlivých způsobů přebalování sčítáme. Finanční a časová stránka věci mluví v součtu jednoznačně ve prospěch plen látkových. Možný negativní vliv jednorázovek na zdraví bývá v reklamách taktně opomíjen a spolu s dopadem ekologickým je často přehlížen jako nepatrná daň rychlé moderní době. Moderní doba se však vrací k věcem ověřeným, ekologicky šetrným a zdravotně nezávadným, které ve výsledku čas a peníze opravdu ušetří. Počítejte s námi.

 

ČAS

Látkové pleny bývají mylně považovány za velkého žrouta času – vyprat, vyžehlit, složitě poskládat, složitě obléknout, složitě se zbavovat skvrn, opět prát a takto pořád dokola. Tento seznam ovšem z velké části neplatí. Jak maminky látkařky spočítaly, v součtu péče o pleny nezabere týdně více jak hodinu až dvě času. Moderní látkové pleny se nežehlí. Vkládací pleny do AIO či svrchních kalhotek jsou navrhované na míru, odpadá i složité skládání. Díky moderním střihům jsou dnešní látkové pleny na obléknutí jednoduché stejně jako jednorázovky, což dnes potvrzuje mnohý tatínek či babička. Zbývá tedy jen ta – tak často vytýkaná – nutnost pleny prát. Počůrané pleny je možné zcela vydat do péče pračky. Vaječinku nebo tuhý bobeček z pokakané plenky je potřeba vysypat do záchodu či i se separační plenou vyhodit. Zbytek opět zařídí pračka. O případné fleky se přes léto postará sluníčko. Když nesvítí, přichází na řadu přetření žlučovým mýdlem a vymáchání, což je otázka minuty.

Spočítali jste si někdy, kolik času zabere (nebo by mohlo zabrat) vyhledávání jednorázových plen v akci ( co si budeme povídat, každý je hledá v akci), dojíždění za těmito akcemi do vzdálenějších obchodních domů a časté vynášení odpadkového koše? Toto vše s látkovými plenami odpadá. Navíc zaberou mnohem větší prostor, pokud již kupujete více balíků.

FINANCE

Finanční náročnost nákupu plenkové výbavy bývá další velkou zmiňovanou „překážkou“. Vždyť mnoho rodičů chce začít látkovat především proto, aby ušetřili, a pak mají dát za jednu látkovou plenku třeba 360 korun,  když jedna papírovka vyjde na pětikorunu? Z dlouhodobé perspektivy se však finanční náročnost jednorázovek i látkovek ukazuje ve zcela jiném světle. Látková plena za svou cenu poslouží i několik set krát, a to třeba i více dětem v rodině. Pokud se s výběrem výbavy začíná v předstihu, je možné ji nakoupit postupně, v několika krocích. Finančně si však lze rozložit i pořizování výbavy pro již   narozené dítko. Nechat si od nás poradi nic nestojí. V konečném součtu, dva roky látkovacího období i s náklady na praní, které dle výpočtů činí necelých dva a půl tisíce korun, mohou vyjít na deset tisíc. To není málo peněz. Ale je to stále o celých 15.000,-  méně, než o kolik budete lehčí v případě pravidelného nakupování jednorázovek, které vás za dva roky vyjdou třeba na 25.000,-. Jednorázovka stojí sice pouhou pětikorunu, po dvou až třech hodinách však definitivně dosluhuje a její „nízká“ cena si vybírá na přírodě už jen svou vysokou daň.

 

EKOLOGIE

250 let rozkladu nebo celá tuna odpadu čekající na likvidaci ve spalovnách. To jsou ekologické následky používání jednorázovek (ne všechny, co mají uvedeno ekologické, jsou opravdu ekologické) po dvou letech plenkovacího období jednoho dítěte, které jsou po použití jednorázovek viditelné. Co ovšem nevidíme je, z čeho se (více plastová, než-li papírová) jednorázovka vyrábí a kolik energie a surovin je na její výrobu potřeba využít.

 

ZDRAVÍ

I když se rodiče snaží ušetřit – ať už čas, peníze, nebo přírodu, na čem by jistě vědomě nikdy nešetřili, je zdraví dětí. Přesto je dnes spousta dětí přebalováno do jednorázových plen a opruzeniny a vaginální záněty u děvčat jsou s jednorázovkami spojovány jen minimálně. Tedy alespoň do té doby, dokud rodiče nepřejdou na látkové plen a na vlastní oči nevidí ty změny – opruzeniny i záněty mizí jak mávnutím kouzelného proutku. Ale žádné čáry v tom nejsou. Jednoduše jde jen o kombinaci těch správných (nebo špatných) materiálů, které buď pokožce umožňují dýchat a nebo tvoří klima spolu s močí ideální pro množení bakterií.

Přehřívání pohlavního ústrojí a hrozba možné neplodnosti u chlapců jsou důvody, o kterých se téměř nemluví. Plodné období našich oplenkovaných synků je přeci tak daleko a vůbec … není to jen plané zastrašování?

Obáváme se, že souvislost mezi první generací dětí, které nosily jednorázové pleny a současnou generací zvyšujícího se počtu neplodných mužů, nebude čistě náhodná. Jedná se však pouze o náš názor a pokud bude nějaká odborná studie uveřejněna, rádi se s Vámi o ni podělíme.

 

NEVÝHODY VÝHODOU

Pravidelné přebalování přes den

Nejjednodušší systémy látkových plen – jako je třeba plena AIO – nepatří mezi nejsavější druhy. Díky stay-dry vrstvě se ovšem miminko i po počůrání cítí jako v suchu a nutnost přebalovat přes den každé dvě až tři hodiny nelze brát jako „nevýhodu“ ale nutnost především z hlediska zdraví. Žádný pediatr vám nedoporučí nechávat dítě v počůrané  plence déle. Ačkoliv se přebalování sedmkrát  za den může časem změnit ve stereotypní, ne-  li mírně nudnou záležitostí, věřte, že miminko  vám za pravidelné přebalení do čisté pleny  bude vděčné nejen po své fyzické ale i  psychické stránce – je to pro něj další způsob,  jak přijímá vaši pozornost a užívá si vašich  něžných doteků. A vy možná budete vděčni  mokré látkové pleně, že už „volá“ po přebalení. Oddalovat chvilku, když už je  nejvyšší čas přebalit, je někdy lákavé, ale ne  až tak zdraví prospěšné.

 

Studená plenka i zadeček v suchu

Mnohým rodičům dnes savé materiály a padnoucí střihy plen umožňují látkovat přes celou noc bez nutnosti přebalení, protože dítko se počůrá třeba až nad ránem, za to ale pořádně, což znamená, že látková plena toho dnes už pojme opravdu mnoho. Neobsahuje ovšem žádné absorpční gely, které by na omak držely dítě v suchu. Mokrý bambus v kalhotkové nebo bambusové vkládací pleně se dá dobře využít, pokud je potřeba, aby počůraná plenka trochu studila a dala přes den staršímu dítku vědět, že „tohle“ mokro patří do nočníku. Pokud je potřeba, aby plenka vydržela dlouhou cestu autem nebo naráz vypitou lahvičku a chvíli nestudila, pro tento případ doporučujeme vložení fleesových separačních vložek či vkládací pleny z uhlíkového bambusu, které umí podobný zázrak jako „stay dry“ vrstva v plence AIO, počůraná plenka na omak nestudí a je „jako suchá“.

 

 

Látkové pleny toho umí víc, než jste možná tušili a důvodů, proč o nich přemýšlet není o nic míň. Krásné designy plen, přebalovacích podložek a pytlů na pleny, které dělají z přebalování hru plnou veselých barev a obrázků a udělají mnoho parády, kamkoliv s nimi vyrazíte, to už je jen taková sladká třešnička na dortu.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

 

 

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz